Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

O czym powinni pamiętać właściciele psów

Data publikacji 02.10.2013

Napotykane na ulicach miast, biegające swobodnie bez kagańców i smyczy psy wywołują u przypadkowych osób strach, czy nagle zwierzę nie stanie się agresywne i niebezpieczne. Niejednokrotnie dochodzi również do przypadków pogryzienia przypadkowych osób. W większości zdarzeń pokrzywdzonymi są dzieci.

Najczęstszą przyczyną takich nieprzyjemnych zdarzeń jest nieodpowiedzialne zachowanie właścicieli czworonogów. Dlatego posiadanie psa wymusza na nich dostosowanie się do obowiązujących przepisów i wymogów. Psy pozostają pod opieką właściciela i to on ponosi za niego odpowiedzialność.



Komenda Powiatowa Policji w Bielsku Podlaskim informuje:

o czym należy pamiętać, aby uniknąć nieprzewidzianych a czasami wręcz tragicznych zdarzeń.

Pies powinien wyprowadzany być na smyczy, natomiast podczas spacerów psy zaliczane do rasy agresywnej czy zagrażające otoczeniu powinny mieć założony również kaganiec.

Nie można pozostawiać psów bez opieki np. przywiązanych pod klatką czy pod sklepem. A jeśli już to zrobimy, powinniśmy założyć psu kaganiec. Nie można ich również spuszczać ze smyczy, chyba że w miejscach nie uczęszczanych przez ludzi.

Art. 77 kodeksu wykroczeń przewiduje odpowiedzialność prawną osób nie zachowujących zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt, uznając takie zachowania za wykroczenie zagrożone karą grzywny lub nagany. Należy zaznaczyć, że za środki zwykłe uznaje się takie, jakie są powszechnie przyjęte smycz, kaganiec itp. Za nakazane natomiast wynikające wprost z obowiązujących przepisów, w tym np. rad gminy.

Odpowiedzialności za to wykroczenie podlega nie tylko właściciel psa, ale każda inna osoba trzymająca zwierzę, np. dziecko właściciela, pracownik schroniska czy też osoba, która znalazła psa i trzyma je do czasu odnalezienia właściciela.

W art. 78 kodeksu wykroczeń przewidziano odpowiedzialność osoby, która poprzez drażnienie lub płoszenie zwierząt doprowadza do tego, że stają się one niebezpieczne. Osoby takie mogą zostać ukarane grzywną do 1000 zł. albo karą nagany. Jeśli jednak drażnienie psa przybiera formę znęcania się, wówczas sprawca może ponieść karę pozbawienia wolności do roku zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt.

Art. 108 kodeksu wykroczeń mówi o karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany wobec osób, które szczują psem innego człowieka.

Za pogryzienie przez psa odpowiedzialność ponosi właściciel, który jest obowiązany do naprawienia wyrządzonej szkody (art. 431§1kc).W przypadku ciężkiego uszkodzenia ciała właścielowi psa grozi kara pozbawienia wolności do 10 (art. 156 kodeksu karnego).




Powrót na górę strony