Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zderzenie osobówki z maszyną rolniczą w powiecie bielskim

Data publikacji 10.08.2015

W gminie Brańsk doszło do zderzenia maszyny rolniczej z samochodem osobowym. Policjanci przypominają o zachowaniu szczególnej uwagi na drodze zarówno przez kierujących maszynami rolniczymi, jak również innych kierowców będących w pobliżu takich pojazdów.

Do zdarzenia doszło w minioną sobotę tuż po godzinie 14.00 na drodze Kadłubówka – Koszewo w gminie Brańsk. Jak wstępnie ustalili policjanci, kierująca osobowym oplem 27-latka jechała w kierunku Koszewa. W pewnym momencie osobówka uderzyła w tył jadącego przed nią w tym samym kierunku  kombajnu. Na szczęście żaden z uczestników zdarzenia nie odniósł obrażeń ciała, uszkodzeniu uległ jedynie opel. Badanie wykazało, że kierujący pojazdami byli trzeźwi. Bielscy policjanci ustalają teraz szczegółowe okoliczności zdarzenia.

Policjanci przypominają również o zachowaniu szczególnej ostrożności na drodze oraz przestrzeganiu przepisów prawa podczas kierowania pojazdami rolniczymi.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażeniadopuszczalne jest uczestniczenie w ruchu pojazdu wolnobieżnego, ciągnika rolniczego z maszyną zawieszaną i przyczepy specjalnej o szerokości nieprzekraczającej 3 metrów”. Wymienione pojazdy mogą poruszać się po drogach publicznych bez zezwolenia na przejazd pojazdu ponadnormatywnego. Dla pojazdów tego typu, których szerokość przekracza 3 metry, przepisy wymagają posiadania zezwolenia.

Kwestię wydawania zezwoleń na ruch pojazdów przekraczających dopuszczalne parametry regulują przepisy art. 64 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym. Organem właściwym do wydawania zezwolenia jest starosta.

Ważny jest również odpowiedni  stan techniczny pojazdu, w tym sprawna sygnalizacja świetlna i trójkąt, który wyróżnia pojazdy wolnobieżne, sprawny układ hamulcowy. Pojazd musi być zauważalny przez innych kierujących z odpowiedniej odległości. Zgodnie z obowiązującymi przepisami rolnik ma również obowiązek po skończonej na polu pracy zdemontowania zaczepionego z przodu hedera i przetransportowania go na specjalnym wózku.

Ponadto kierujący tego typu pojazdami powinni pamiętać, że poruszając się po drogach publicznych nie mogą zajmować większej jej szerokości, a tym samym stwarzać zagrożenia i utrudnień w ruchu drogowym.

Również pozostali kierujący, widząc na drodze pojazd wolnobieżny obowiązani są zachować szczególną ostrożność i odpowiednią odległość od takiego pojazdu.

 

 

Powrót na górę strony