Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policja ostrzega przed oszustami

Data publikacji 12.07.2017

W związku z zaistniałymi w ostatnim czasie przypadkami oszustw metodą na tzw. „policjanta” i „wnuczka” bielscy dzielnicowi przeprowadzili akcję informacyjną w bankach na terenie gmin.

W związku z  przypadkami oszustw osób starszych metodą „na policjanta” oraz „na wnuczka” zaistniałymi na terenie Bielska Podlaskiego, dzielnicowi podjęli działania informacyjne zmierzające do uświadomienia społeczeństwa na powyższy temat i ograniczenia przypadków utraty oszczędności na rzecz oszustów. Bielscy mundurowi wielokrotnie apelowali za pomocą stron internetowych oraz lokalnej prasy o ostrożność i ograniczone zaufanie. Policjanci odwiedzili w ostatnim czasie oddziały bankowe na terenie miasta i gmin. Podczas rozmów z dyrektorami i kierownikami placówek wskazywali na ważną rolę pracowników banku przy ujawnianiu potencjalnych ofiar oszustów. Czasami pokrzywdzeni biorą kredyty, aby pomóc fikcyjnemu krewnemu. Dlatego też policjanci w trakcie spotkań z przedstawicielami placówek finansowych uczulali na przypadki osób starszych, które nagle chcą wycofać wszystkie swoje oszczędności. Bankowcy zostali poinformowani, że również mogą zaalarmować policję w przypadku podejrzenia usiłowania oszustwa. Wszystkie takie zgłoszenia będą przez funkcjonariuszy niezwłocznie sprawdzane.

Bielska policja nadal ostrzega przed osobami podającymi się za fałszywych wnuczków bądź policjantów.

Mechanizm działania w tej metodzie rozpoczyna się telefonem do uprzednio wyszukanej ofiary. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową. Zdarza się również, że oszuści podają się za policjantów lub funkcjonariuszy CBŚ i znają imiona najbliższych. Rozmówca informuje, że wydarzyło się coś bardzo złego (np. wypadek). Zwraca się wtedy z prośbą o natychmiastową pomoc finansową. Oszust prosi o przygotowanie gotówki i jednocześnie oświadcza, że osobiście nie może przyjechać po pieniądze, więc przyśle po nie przyjaciela. Zdarzają się także prośby o przelew na konto bankowe lub wspólny wyjazd do banku i wypłatę gotówki. Oszukiwana osoba będąca w przeświadczeniu, że pomaga rodzinie oddaje pieniądze przestępcom. W taki sposób może niestety stracić oszczędności swojego życia.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców apelujemy o czujność i rozwagę, które mogą uchronić przed konsekwencjami poważnych strat finansowych. Pod żadnym pozorem nie przekazujcie Państwo pieniędzy osobom obcym. Jeśli mamy wątpliwości co do osoby dzwoniącej, potwierdźmy podaną nam  informację oddzwaniając do osoby proszącej o pomoc i sprawdźmy, czy rzeczywiście jej potrzebuje. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelaniu ich na konto bankowe. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich bądź zadzwońmy na telefon alarmowy Policji.

 

Powrót na górę strony