Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo "Pieszych" w powiecie bielskim

Data publikacji 07.02.2018

Policjanci z bielskiej "drogówki" cyklicznie prowadzą działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzisiaj mundurowi prowadzą działania "Piesi". Funkcjonariusze w głównej mierze sprawdzają, czy niechronieni uczestnicy ruchu drogowego przestrzegają obowiązujących przepisów w ruchu drogowym.

Dzisiaj policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych. Mundurowi sprawdzają, czy niechronieni uczestnicy ruchu drogowego przestrzegają obowiązujących przepisów ruchu drogowego, a także przyglądają się zachowaniom kierowców, zwłaszcza w rejonie skrzyżowań oraz przejść dla pieszych. Policjanci apelują również do pieszych o noszenie w miejscu widocznym elementu odblaskowego jednocześnie zaznaczając, że jest to obligatoryjne poza obszarem zabudowanym, po zmierzchu.  W trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, tego rodzaju działania prowadzone są przez bielskich funkcjonariuszy cyklicznie.

 

Piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawiają, że dochodzi do wielu wypadków. Apelujemy do pieszych, aby dbali o swoje bezpieczeństwo.

Najważniejsze przepisy, o których powinni pamiętać piesi podczas korzystania z drogi:

  • Każdy pieszy, poruszając się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
  • Pieszy idąc po jezdni ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi. Z pobocza piesi mogą korzystać tylko wówczas, gdy nie ma chodnika lub drogi dla pieszych. Na drodze, która nie ma pobocza pieszy może korzystać z jezdni. Idąc po jezdni jest on zobowiązany do zajmowania miejsce najbliżej jej krawędzi i ustępowania pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi.
  • Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu Jednakże poza przejściem pieszy może pokonać jezdnię pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy ustępuje wówczas pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi obowiązany jest iść drogą najkrótszą.
  • W przypadku gdy przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za odrębne.

 

Powrót na górę strony