Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rowerzyści pod kontrolą policjantów

Data publikacji 12.03.2018

Wraz z nadejściem wiosennej aury bielscy policjanci odnotowali przypadki łamania zasad ruchu drogowego przez rowerzystów. W związku z powyższym mundurowi z bielskiej drogówki zapowiadają intensywne kontrole kierujących jednośladami. Policjanci przypominają również, jak powinni poruszać się rowerzyści, aby zachowane było bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.

Na drogach powiatu bielskiego pojawiają się rowerzyści. Zwolennicy podróży na dwóch kółkach muszą pamiętać, że korzystanie z jednośladów musi być zgodne z obowiązującymi przepisami i kierujący powinni się do nich stosować. Niestety, nie wszyscy rowerzyści znają bądź przestrzegają przepisy drogowe dotyczące poruszania się rowerem. W miniony piątek bielscy mundurowi ujawnili mężczyznę, który kierował jednośladem w stanie po użyciu alkoholu. Zdecydowana większość jeździ również jednośladami po chodnikach miejskich oraz przez przejścia dla pieszych, co przeszkadza i znacznie utrudnia ruch osobom pieszym.

Policjanci przypominają:

Zgodnie z Ustawą z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym:

Art. 33. 1. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

2. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

3. Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:

1) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a;

2) jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;

3) czepiania się pojazdów.

3a. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

4. (uchylony).

5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.

6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

7. Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych w przepisach art. 11 ust. 1–3 (Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.2. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.3. Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie.), jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10.

 

Zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić jego po przejściu dla pieszych. Rowerzysta nie może przejeżdżać po przejściu dla pieszych.

 

Jednak nie tylko rowerzyści zobowiązani są do zachowania ostrożności na drodze. Ta zasada dotyczy wszystkich użytkowników dróg, w tym również kierujących pojazdami mechanicznymi. Szanujmy użytkowników drogi, nieważne czy są to pojazdy rolnicze, rowerzyści, samochody, czy motocykliści. Każdy jest takim samym użytkownikiem drogi.

 Art. 27. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.

1a. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.

3. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.

4. Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

 

Pamiętajmy!

Gdy zapada zmrok, jadąc rowerem - szczególnie poza obszarem zabudowanym stajemy się mniej widoczni dla kierujących pojazdami (dopiero z 20 - 30 metrów), zamontujmy więc  prawidłowe oświetlenie, załóżmy odblaski, wtedy kierujący pojazdem zauważy  Nas o wiele szybciej – już nawet z 130 -150 metrów. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich!

Pamiętajmy również, że nie wsiadamy na rower, kiedy jesteśmy po spożyciu alkoholu. Nietrzeźwi rowerzyści będą za swoje postępowanie odpowiadać przed sądem. Dodatkowo taki kierowca stwarza duże zagrożenie nie tylko sobie, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego.

Powrót na górę strony