Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zdarzenia z udziałem rowerzystów – policjanci apelują o ostrożność

Data publikacji 11.05.2018

W ostatnim czasie na drogach powiatu bielskiego doszło do zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów. W pierwszym z nich rowerzystka zderzyła się z innymi jednośladami, w drugim przypadku została potrącona przez samochód osobowy. Policjanci apelują do wszystkich użytkowników dróg o rozwagę i ostrożność.

W ostatnich dniach na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim doszło do dwóch zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów. Pierwsze miało miejsce w minioną sobotę na ulicy Dubiażyńskiej. Kierująca rowerem poruszała się niewłaściwą stroną drogi i zderzyła się z jadącymi z przeciwka dwoma rowerzystami. Do drugiego zdarzenia drogowego doszło w miniony poniedziałek na ulicy Białowieskiej. Tym razem kierujący samochodem osobowym wyjeżdżając z drogi podporządkowanej i skręcając w prawo nie zachował należytej ostrożności, w wyniku czego potrącił jadącą ulicą Białowieską rowerzystkę. W obu przypadkach kierujące rowerem trafiły do szpitala.

Bielscy policjanci apelują, aby na drodze zachować ostrożność i rozwagę.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, czyli piesi i rowerzyści, to grupa użytkowników dróg, szczególnie narażonych na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia w konfrontacji z samochodami. Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego zobowiązani są do przestrzegania przepisów ruchu drogowego.

Jakie są obowiązki kierowców wobec rowerzystów?

 • Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.
 • Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
 • Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.
 • Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.
 • Zabrania się wjeżdżania między jadące w kolumnie rowery.

Kierujący jednośladami również powinni szczególnie rozważnie zachowywać się na drodze:

 • Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
 • Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
 • Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:
 • 1) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.
 • 2) jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;
 • 3) czepiania się pojazdów
 • Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
 • 1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
 • 2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
 • 3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.
 • Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić jego po przejściu dla pieszych. Rowerzysta nie może przejeżdżać po przejściu dla pieszych.

Rowerzyści, aby poprawić swoją widoczność, a co za tym idzie i bezpieczeństwo, powinni podczas poruszania się po drogach i to nie tylko poza obszarem zabudowanym, korzystać z elementów odblaskowych. W miarę możliwości piesi oraz kierowcy jednośladów powinni nosić odzież w jaskrawych kolorach i korzystać z odblasków, w postaci np. opaski czy kamizelki. rowery w warunkach niedostatecznej widoczności muszą być oświetlone, nie wystarczą, więc latarki na głowach czy w rękach, zamiast na pojazdach. Do obowiązkowego wyposażenia roweru należy odpowiednie i sprawne oświetlenie – z przodu światło pozycyjne barwy białej lub żółtej, a z tyłu światło odblaskowe i pozycyjne barwy czerwonej.

Wszyscy użytkownicy dróg powinni zachować ostrożność i rozwagę na drodze. Szanujmy użytkowników drogi, nieważne czy są to pojazdy rolnicze, rowerzyści, samochody, czy motocykliści.