UWAGA! Nie dajmy się OSZUKAĆ! - Apele - KPP Bielsk Podlaski

UWAGA! Nie dajmy się OSZUKAĆ!

Data publikacji 22.12.2010

Podlaska Policja w ostatnim okresie czasu odnotowuje szereg oszustw dokonywanych na szkodę osób starszych, głównie zamieszkujących samotnie. Mechanizm działania przestępców jest bardzo podobny.

Oszuści zjawiają się zwykle w najmniej odpowiednim momencie. Chcą sprawdzać instalacje, pobierają opłaty za abonament telewizyjny, przynoszą zapomogi, sprzedają koce i dywany, a nawet zbierają pieniądze na budowę świątyni. Wykorzystują naszą nieostrożność i usiłują wmówić, że są przedstawicielami rozmaitych instytucji unijnych, państwowych, społecznych lub pomocowych, hydraulikami lub dzwonią udając wnuczka bądź siostrzeńca, potrzebującego natychmiastowej pożyczki.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców apelujemy o czujność i rozwagę, które uchronią nas przed konsekwencjami poważnych strat finansowych.


Jak działają oszuści?

 • Podszywają się pod przedstawicieli różnych instytucji. Po wejściu do mieszkania wykorzystują nieuwagę domownika, penetrują pomieszczenia i kradną pieniądze bądź inne cenne przedmioty,

 • Wyłudzają pieniądze podając się za osoby dotknięte przez los,

 • Zdobywają zaufanie podając się za nowych sąsiadów, w ten sposób wchodzą do mieszkania i dokonują kradzieży lub wyłudzają pieniądze,

 • Podszywają sie pod członków rodziny, np. wnuczka i proszą o pilne pożyczenie gotówki.

   

  Jak chronić się przed oszustami?

 • Nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto stoi po drugiej stronie!

 • Nie wpuszczaj do domu osób nieznajomych, bez wcześniejszego upewnienia się kim one są. Masz prawo do uzyskania danych osoby i firmy, którą reprezentuje. Możesz ustalić nr telefonu np. do spółdzielni mieszkaniowej, zadzwonić i upewnić się, czy jest to pracownik uprawniony do wykonywania określonych usług. Nie sugeruj się numerami wskazanymi przez te osoby po drugiej stronie aparatu też może być oszust. Miej przygotowaną listę najważniejszych instytucji ( spółdzielnia, Zakład Energetyczny, Gazownia) bądź zadzwoń na Policję!

 • Nie zostawiaj "fachowca" samego podczas pracy. Najczęściej oszuści działają "parami". Pilnuj każdego z nich, nie pozwalaj na rozdzielenie się i oddalenie uniemożliwiające śledzenie tego co robi. Nie bądź przy tym sam, zadbaj o obecność kogoś bliskiego!

 • Nie przechowuj w domu dużych kwot pieniędzy!

 • Współdziałaj z sąsiadami w zakresie wzajemnej ochrony i obserwacji mieszkań!APELUJEMY!!!

Każdy kto zetknie się z opisanym sposobem działania przestępców powinien natychmiast skontaktować się z dyżurnym KPP w Bielsku Podlaskim tel. 997 lub 112