Uwaga PSY !!! - Apele - KPP Bielsk Podlaski

Uwaga PSY !!!

Data publikacji 03.09.2013

 Policja apeluje i przypomina właścicielom zwierząt o obowiązku sprawowania właściwej opieki nad nimi. W szczególności nie pozostawiania ich bez dozoru, jeżeli zwierzę nie znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym lub na terenie ogrodzonym w sposób uniemożliwiającym wydostanie się z niego. Zgłaszane są przypadki wałęsających się psów, które łącząc się w watahy sieją spustoszenie wśród zwierząt gospodarczych wypasanych na łąkach.

 Psy mogą stwarzać zagrożenie również dla dzieci idących do szkoły oraz osób starszych, które praktycznie nie mają możliwości obrony przed atakującym zwierzęciem. W większości są to psy, które posiadają właścicieli, dlatego w przypadku ich schwytania to właściciel ponosi koszty ich wyłapania, dowozu do schroniska, utrzymania i ewentualnego leczenia, ponadto osoby, które wypuszczają psy bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna podlegają karze aresztu lub grzywny.

Właściwe postępowanie podczas ataku psa:

  • Stań, nie uciekaj
  • Nie patrz psu prosto w oczy
  • Staraj się zachować spokój, nie krzycz, spokojnie próbuj oddalić się w bezpieczne miejsce
  • Nie odwracaj się do psa tyłem (duży pies jest w stanie przewrócić nawet dorosłą osobę),
  • Ustaw się do psa bokiem na lekko rozstawionych nogach (to pozwala lepiej utrzymać równowagę)
  • Gdy zostaniesz zaatakowany przez psa włóż mu do pyska jakikolwiek niesiony przez siebie przedmiot np. parasol, teczka, kurtka lub jakaś inna część garderoby owinięta wokół ręki
  • Jeśli atakujący pies przewróci Cię przyjmij pozycję „żółwia” (spleć dłonie, załóż ręce na kark, uklęknij, przyciągnij głowę do kolan).

Po ugryzieniu przez psa natychmiast zwróć się o pomoc i poradę lekarza.