Motocykliści poczuli wiosnę – policjanci reagują!
W związku z rozpoczętym sezonem motocyklowym oraz licznymi skargami mieszkańców powiatu bielskiego o nagminnym łamaniu przepisów drogowych przez motocyklistów, policjanci bielskiej drogówki podjęli działania w celu ograniczenia tego zjawiska oraz poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach.
Pierwsze wiosenne ocieplenie a szczególnie ładna pogoda sprzyjają motocyklistom. Na drogach można zauważyć wzmożony ruch jednośladów, których liczba corocznie wzrasta. W tym okresie dochodzi do największej liczby zdarzeń drogowych z udziałem pojazdów jednośladowych.
Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem motocyklistów jest m.in. nadmierna prędkość i przecenianie swoich umiejętności, przejeżdżanie na czerwonym świetle, wjeżdżanie między samochody, a w końcu zwykłe popisy.
Niestety w bieżącym roku odnotowano już pierwszy tragiczny wypadek, w którym kierujący jednośladem 21-latek poniósł śmierć na miejscu. Do zdarzenia doszło 14 marca około godziny 17.40 na drodze relacji Bielsk Podlaski – Piliki. Policjanci wstępnie ustalili, że kierujący motocyklem 21-latek jechał w kierunku Bielska Podlaskiego. Mężczyzna najprawdopodobniej nie zachował należytej ostrożności podczas wyprzedzania jadących przed nim pojazdów i zderzył się czołowo z jadącym z naprzeciwka bmw.
W walce z „piratami drogowymi” poruszającymi się jednośladami, bielscy policjanci wykorzystują między innymi dwa superszybkie motocykle Honda CBF 1000A. Pojawiają się one w miejscach najbardziej lubianych przez amatorów szybkiej jazdy, w miejscach, gdzie występuje największe zagrożenie oraz gdzie kierowcy "rozwijają niebezpieczną prędkość". Służbowe jednoślady wyposażone są w silniki o pojemności jednego litra i mocy 98 koni mechanicznych. Maszyny mogą osiągać prędkość maksymalną nawet do 230 km/h, a do setki rozpędzają się w zaledwie 3,7 sek. Policjanci korzystający z motocykli mogą swobodnie komunikować się z innymi patrolami bądź z oficerem dyżurnym jednostki dzięki tzw. zintegrowanemu systemowi łączności podkaskowej.
Maszynami tymi poruszają się funkcjonariusze specjalistycznie przeszkoleni w zakresie szybkiej jazdy. Mundurowi bielskiej drogówki dokładają wszelkich starań, aby poprawić bezpieczeństwo na drogach powiatu oraz ograniczyć sytuacje stwarzające realne zagrożenie dla innych osób.
W okresie wiosenno-letnim policyjne motocykle będą częściej wykorzystywane do służby z uwagi na to, że kierujący tym pojazdami mają łatwiejszy dostęp do miejsc trudno dostępnych dla radiowozów.
Przypominamy, że jeszcze przed wyjazdem należy zwrócić uwagę na stan techniczny pojazdu, głównie jego oświetlenie, stan hamulców oraz opon. Ważnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo jest też właściwy ubiór – kombinezon, odpowiednio dobrany kask, rękawice i obuwie.
Należy również pamiętać, że nawet wzmożone kontrole nie zapewnią pełnego bezpieczeństwa na drodze.
Apelujemy więc do wszystkich miłośników „jednośladów” oraz kierowców samochodów o rozwagę i bezpieczną jazdę. Uszkodzenia asfaltu, do tego piach na jezdni oraz wzmożony ruch, to potencjalne zagrożenie dla motocyklistów, którymi głownie są osoby młode, cechujące się brawurową jazdą oraz chęcią popisania przed rówieśnikami. Niestety nie zawsze zachowania te idą w parze z umiejętnościami w prowadzeniu szybkiego i ciężkiego pojazdu. Nierzadko wówczas dochodzi do nieszczęścia.
Opracowano:
st.asp. Zbigniew Bobrowicz – Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Bielsku Podlaskim
podkom. Paweł Antychowicz – specjalista WRD KPP w Bielsku Podlaskim
asp.szt. Agnieszka Dąbrowska – oficer prasowy KPP w Bielsku Podlaskim