Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszustwa internetowe

Data publikacji 25.02.2015

Oszukany mężczyzna kupując przez internet, zapłacił 300 złotych za buty sportowe, których nie otrzymał. Kobieta natomiast nie doczekała się zabawki dla dziecka, za który zapłaciła blisko 60 złotych. Funkcjonariusze przypominają jak uniknąć internetowego oszustwa i nie stać się jego ofiarą.

Bądźmy ostrożni w trakcie internetowych zakupów. Bielscy policjanci wyjaśniają  obecnie kilka tego typu spraw.  Wczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim zgłosiła się młoda bielszczanka, która nie doczekała się zabawki zamówionej na jednym z portali wysyłkowych. Jak się okazało, pokrzywdzona wpła­ci­ła pie­nią­dze na wska­za­ne konto, za­baw­ka jednak do niej nie do­tar­ła, a pie­nią­dze nie zo­sta­ły od­da­ne. Również wczoraj zawiadomienie o oszustwie złożył młody mężczyzna który stracił 300 złotych, chcąc kupić wymarzone buty sportowe.

Długo można by wyliczać tego typu nieuczciwe transakcje, na których bogacą się oszuści. Sche­mat jest bar­dzo po­dob­ny: oszu­ści za­miesz­cza­ją bar­dzo atrak­cyj­ną finan­so­wo ofer­tę kupna róż­nych przed­mio­tów po­przez por­ta­le au­kcyj­ne, ogło­sze­nio­we, skle­py in­ter­ne­to­we, za­kła­da­jąc fik­cyj­ne konta, czy też pro­fi­le. Ofia­ra kon­tak­tu­je się z oszu­stem by kupić towar, a oszust chce otrzy­mać pie­nią­dze przed re­ali­za­cją za­mó­wie­nia. Po wpła­cie pie­nię­dzy na wska­za­ne konto, kontakt ze sprze­da­ją­cym jest utrud­nio­ny, póź­niej naj­czę­ściej się urywa.

Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę  pozbawienia wolności do lat 8.

Jak unik­nąć oszu­stwa?

Ofer­ty sprze­da­ży w za­ni­żo­nej cenie nie od­po­wia­da­ją­cej war­to­ści rze­czy­wi­stej po­win­ny wzbu­dzić naszą po­dejrz­li­wość. Nie za­wsze to, co wi­docz­ne na zdję­ciu musi być takie samo w rze­czy­wi­sto­ści, lub na­by­te przez sprze­daw­cę w spo­sób le­gal­ny.

Jeśli chce­my wziąć udział w au­kcji in­ter­ne­to­wej, sprawdź­my wia­ry­god­ność sprze­daw­cy, jego po­przed­nie au­kcje oraz opi­nie ku­pu­ją­cych na jego temat.

Jeśli li­cy­tu­je­my w au­kcji in­ter­ne­to­wej, po­cze­kaj­my do za­koń­cze­nia au­kcji zanim prze­le­je­my pie­nią­dze sprze­daw­cy. Sprawdź­my, czy sprze­daw­ca umoż­li­wia opła­tę przy od­bio­rze - to rów­nież wska­zu­je na jego wia­ry­god­ność.

Ko­rzy­sta­jąc z za­gra­nicz­nych ser­wi­sów au­kcyj­nych nie dajmy się na­mó­wić na trans­ak­cję poza au­kcją. Jeśli do­sta­nie­my maila z in­for­ma­cją o wy­gra­niu au­kcji, sprawdź­my do­kład­nie czy wia­do­mość po­cho­dzi od rze­czy­wi­ste­go sprze­daw­cy, zwłasz­cza, gdy wska­za­ny jest numer konta, na który masz prze­lać na­leż­ność. Gdy mamy wąt­pli­wo­ści - na­wiąż­my ko­re­spon­den­cję ze sprze­da­ją­cym.

Pa­mię­taj­my, że za­wsze w razie ja­kich­kol­wiek wąt­pli­wo­ści mo­że­my skon­tak­to­wać się z ob­słu­gą por­ta­lu au­kcyj­ne­go. Przed za­war­ciem ja­kiej­kol­wiek trans­ak­cji w In­ter­ne­cie na­le­ży do­ko­nać wszel­kich moż­li­wych spraw­dzeń osoby sprze­dającej, czy firm po­śred­ni­czą­cych w sprze­da­ży.

Bielska policja przypomina, że kupując cokolwiek drogą elektroniczną narażamy się na ryzyko, że towar, za który zapłaciliśmy nie dotrze do nas lub jego jakość nie będzie odpowiadała naszym oczekiwaniom.

 

 

 

Powrót na górę strony