Porozumienie w sprawie patroli pieszych
Za kilka dni na ulicach Bielska Podlaskiego pojawi się więcej umundurowanych patroli policji. Dzisiaj zostało podpisane Porozumienie dotyczące współpracy Policji i Urzędu Miasta w zakresie poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Bielska Podlaskiego. Funkcjonariusze kierowani będą w miejsca o największym zagrożeniu przestępczością i zdarzeń najbardziej uciążliwych społecznie.
Bielska Policja aktywnie uczestnicy we wszelkich inicjatywach skierowanych na poprawę bezpieczeństwa w mieście i naszym powiecie. Jednym z takich przedsięwzięć jest idea dofinansowanych przez samorząd patroli pieszych Policji. Inicjatywa ta, wspierana przez Urząd Miasta Bielsk Podlaski, organizowana jest z powodzeniem już od kilku lat.
Również i w tym roku na ulicach miasta mieszkańcy będą mogli zobaczyć umundurowanych policjantów w pieszych patrolach wszędzie tam, gdzie w większym stopniu będzie dochodziło do naruszeń porządku. Dzisiaj podpisane zostało Porozumienie pomiędzy Burmistrzem Miasta Bielsk Podlaski Jarosławem Borowskim a Komendantem Powiatowym Policji w Bielsku Podlaskim insp. Wojciechem Rutkowskim w sprawie patroli pieszych Policji. Z uwagi na spływające do bielskich funkcjonariuszy sygnały zaniepokojonych mieszkańców o różnego rodzaju naruszeniach porządku, patrole piesze pojawią się w tym roku od początku kwietnia i funkcjonować będą do końca listopada. Głównym zadaniem funkcjonariuszy będzie patrolowanie ulic miasta, w szczególności w miejscach trudno dostępnych dla policyjnych radiowozów, jak rejony blokowisk, klatki schodowe czy zaułki w okolicach punktów sprzedaży alkoholu. Policjanci będą reagować na zachowania najbardziej dokuczliwe społecznie, jak np. wybryki chuligańskie, przypadki spożywania alkoholu w miejscach zabronionych. Dyslokacja patroli związana będzie ze stopniem zagrożenia oraz sygnałami napływającymi od mieszkańców. Z pewnością taka inicjatywa pozytywnie wpłynie na stan bezpieczeństwa w mieście.
Efektywność tej formy zauważyć można na przykładzie działań ubiegłorocznych. Działania prewencyjno-represyjne ukierunkowane zostały przede wszystkim na wykroczenia najbardziej uciążliwe społecznie, stąd też największe efekty zanotowano kategoriach dotyczących porządku publicznego, obyczajności publicznej oraz przepisów z ustawy o wychowaniu w trzeźwości.
W 2014 roku w okresie od kwietnia do listopada funkcjonariusze podczas realizacji zadań w patrolach pieszych przeprowadzili ponad 150 interwencji, których zdecydowana większość wynikała z inicjatywy samych policjantów. W trakcie wykonywanych działań funkcjonariusze wylegitymowali blisko 1800 osób. Ponadto zatrzymano na gorącym uczynku 6 sprawców przestępstw. Wzrosła również liczba mandatów za popełnione wykroczenia w stosunku do roku 2013; w roku 2014 policjanci zastosowali tą formę sankcji wobec 387 osób, co stanowi 38% ogółu ukaranych. Głównie były to naruszenia porządku i spokoju publicznego, obyczajności publicznej oraz naruszenia przepisów z ustawy o wychowaniu w trzeźwości, jak również wykroczenia drogowe.
W związku z powyższym liczymy również na pomoc mieszkańców oraz sygnały dotyczące miejsc najbardziej zagrożonych. Wszystkie sugestie będą uwzględniane w codziennej służbie i w miarę możliwości policjanci staną się we wskazanych miejscach bardziej zauważalni. Uwagi i sugestie zgłaszać można do oficera dyżurnego jednostki pod numerem telefonu 85 833 33 33 lub bezpośrednio do dzielnicowego z danego rejonu służbowego. Informacje dotyczące dzielnicowych i numerów telefonu znaleźć można na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim: www.bielsk-podlaski.policja.gov.pl