Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na kruchy lód – policja ostrzega

Data publikacji 21.01.2016

Nadchodząca zima to nie tylko opady śniegu i obniżająca się temperatura otoczenia, ale również zamarzające zbiorniki wodne. Tafla lodu może zachęcać do zabawy, ale związane jest to z ogromnym niebezpieczeństwem.

Funkcjonariusze bielskiej  Policji, z chwilą nastania mrozów rozpoczęli wzmożone patrolowanie zbiorników wodnych, na których mogliby się pojawić pierwsi amatorzy zabaw na lodzie. W ramach prowadzonych działań policjanci ostrzegają przebywające tam bez opieki dzieci,  młodzież  oraz dorosłych o istniejących zagrożeniach i ich następstwach, tj. o możliwości załamania się lodu, wpadnięcia do wody i braku możliwości wydostania się na ośnieżony i śliski brzeg. Szczególną uwagę zwracają na to, aby dzieci nie chodziły samotnie nad zbiorniki wodne, lecz w grupach. W przypadku nieszczęśliwego zdarzenia, pozostałe dzieci będą mogły wezwać pomoc do osoby znajdującej się w wodzie. W trakcie działań mundurowi przeprowadzają również rozmowy z pasjonatami wędkarstwa, ostrzegając ich o zagrożeniach związanych z przebywaniem na lodzie. Wczoraj również dzielnicowi sprawdzali, czy na zamarzniętych zbiornikach wodnych nie przebywają dzieci i młodzież zachęcone zimową atrakcją, w szczególności sprawdzano stawy na terenie miasta np. w parku miejskim.

Należy pamiętać, że większe zbiorniki wodne zamarzają od brzegów, a na środku woda zamarza później, przez co lód w tym miejscu jest cieńszy niż przy brzegu. Cieńszy lód będzie zawsze w pobliżu ujść kanałów i dopływów, pod mostami oraz w miejscach porośniętych roślinnością podwodną oraz trzciną. Przyjmuje się,  że dopiero lód o grubości 5-7 cm może utrzymać wagę jednego dorosłego człowieka, a 10 cm grubości to minimalna grubość lodu, na którym można wędkować. Jeżeli znajdziemy się niespodziewanie w wodzie, spróbujmy złapać jakiś punkt zaczepienia, np. lód, krzew, skałę. Nie wykonujmy gwałtownych ruchów, spróbujmy opanować panikę. Jeśli jesteśmy świadkiem sytuacji, w której pod człowiekiem zapada się lód, natychmiast wezwijmy pomoc (najlepiej straż pożarną, która dysponuje profesjonalnym sprzętem do ratowania osób tonących). Jeśli wokół nas są inne osoby, możemy je zaangażować w akcję ratowniczą. Pamiętajmy jednak, że nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości i jeśli w okolicy nie ma nikogo, kto mógłby nam pomóc, jeśli i pod nami załamie się lód - nie próbujmy rzucać się na ratunek.

POLICJA PRZYPOMINA o zachowaniu zdrowego rozsądku podczas zimowych zabaw. Zawsze należy pamiętać, że ryzykujemy wchodząc na lód.

Najbezpieczniejszą formą zimowych atrakcji jest korzystanie ze specjalnie przygotowanych lodowisk.

 

Powrót na górę strony