Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Dzielnicowy bliżej nas”

Data publikacji 27.09.2016

Dzielnicowi realizując założenia programu MSWiA „Dzielnicowy bliżej nas” odwiedzają codziennie podległe rejony służbowe, rozmawiają z mieszkańcami i dbają o ich bezpieczeństwo, przestrzegają przed zagrożeniami.

Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim realizują założenia programu MSWiA „Dzielnicowy bliżej nas” i dbają każdego dnia o bezpieczeństwo osób z podległego rejonu na terenie poszczególnych gmin czy miasta. Jednym z założeń programu jest wzmocnienie pozycji dzielnicowego w lokalnym społeczeństwie poprzez systematyczne wizyty w rejonie służbowym. Współczesny dzielnicowy więcej czasu poświęca obywatelom i zajmuje się tylko zgłaszanymi przez nich problemami.

Dzielnicowi niosą pomoc w bardzo różnych sprawach, informują o możliwości kontaktu z nimi telefonicznie, a także za pomocą poczty elektronicznej. Omawiają również nowe policyjne narzędzie, jakim jest „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” i korzyści z niej płynące. W trosce o bezpieczeństwo uczniów z podległych szkół dzielnicowi uczestniczą również w radach pedagogicznych oraz spotkaniach z dziećmi i młodzieżą. Wizyty dzielnicowych mają na celu przybliżenie ich roli we współpracy z placówkami oświaty, aby skutecznie przeciwdziałać patologii, agresji szkolnej, czy innym zachowaniom aspołecznym. Na pogadankach z najmłodszymi mundurowi opowiadają o pracy dzielnicowego i roli osoby godnej zaufania, która słucha i pomaga. Ważne jest wzbudzenie zaufania do dzielnicowego już wśród najmłodszych mieszkańców. Spotkania dzielnicowych ze społeczeństwem nie ograniczają się tylko do dzieci, ale również obejmują osoby dorosłe. Mundurowi uczestniczą w spotkaniach seniorów, których przestrzegają przed przestępczością na szkodę osób starszych, np. oszustwami metodą „na wnuczka” oraz kradzieżami mieszkaniowymi.

Młodszy aspirant Bernadetta  Niemyńska jest dzielnicową rejonu gminy Wyszki. Młodszy aspirant Bernadetta Niemyńska systematycznie odwiedza podległy teren, rozmawia z ludźmi i zawsze stara się pomóc im w rozwiązaniu problemów. Omawia bieżące problemy z mieszkańcami podległych wsi, odwiedza ich w miejscu zamieszkania sprawdzając, czy mają zapewnione podstawowe potrzeby życiowe. Ważną częścią pracy dzielnicowej jest również zapobieganie przemocy domowej oraz udział w grupach współpracy międzyinstytucjonalnej, których zadaniem jest przeciwdziałanie takim niepożądanym zjawiskom. Systematycznie też uczestniczy w spotkaniach z dziećmi z podległych szkół czy młodzieżą mieszkającą na terenie gminy Wyszki ale uczącą się w bielskich szkołach średnich. Najczęściej zgłaszanymi do dzielnicowej niepożądanymi zachowaniami są spożywanie alkoholu w obrębie sklepów spożywczych na terenie podległym, zaśmiecanie tych miejsc, zakłócanie porządku publicznego oraz kierowanie pojazdami pod wpływem alkoholu. Bernadetta Niemyńska prowadzi wzmożone kontrole rejonu sklepów pod kątem ujawniania i represjonowania osób łamiących przepisy prawa.

Powrót na górę strony