JUTRO OBCHODZIMY OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ SENIORA
Jutro obchodzony będzie Ogólnopolski Dzień Seniora. Policjanci doceniają ogromną rolę seniorów w społeczeństwie, ich energię I zaangażowanie w różne dziedziny, chęć do działania I wkład w życie lokalnej społeczności. Policjanci i pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim, nie zapomnieli o “dojrzałych” mieszkańcach. Życzymy Wam radosnego i bezpiecznego życia.
Zapewnienie bezpieczeństwa seniorom I propagowanie właściwych form zachowania w sytuacjach niosących ze sobą zagrożenia, są ważnym aspektem pracy bielskich policjantów I profilaktyków. Dlatego, w związku z obchodzonym jutro Ogólnopolskim Dniem Seniora, chcielibyśmy przypomnieć kilka zasad, które pomogą w podniesieniu wiedzy i świadomości wśród naszych seniorów oraz pomogą im żyć bezpiecznie.
Porady dla seniorów, aby nie stać się ofiarą przestępstwa lub wykroczenia:
-
bez zbędnej potrzeby nie nosić dużej kwoty pieniędzy przy sobie;
-
po wypłacie większej kwoty z bankomatu lub po dokonaniu transakcji bankowej warto poprosić zaufaną osobę, o odprowadzenie do domu;
-
bezwzględnie trzeba znać na pamięć swój numer PIN do karty bankomatowej. Nigdy nie zapisuj tego numeru na karteczce, przechowywanej obok karty;
-
nie pożyczaj pieniędzy osobom, które znane są tylko z widzenia lub deklarują, że chcą przekazać gotówkę twoim bliskim;
-
przebywając w szpitalu wartościowe rzeczy warto zdać do depozytu.
-
będąc w parku, na cmentarzu, w sklepie nie zostawiaj toreb lub siatek, w których masz pieniądze i dokumenty bez nadzoru, nawet na chwilę;
-
wychodząc na zakupy należy mieć przygotowane drobne pieniądze, tak aby nie wyjmować za każdym razem portfela;
-
nie należy wpuszczać do mieszkania nieznajomych;
-
nie należy przechowywać w domu dużej ilości gotówki;
-
nie należy otwierać drzwi, gdy tylko usłyszy się dzwonek; sprawdźmy przez wizjer, kto idzie do nas. Pracownicy urzędów zwykle telefonicznie zapowiadają swoją wizytę, a inkasenci mogą wystawione rachunki za światło i gaz zostawić w skrzynce pocztowej, nie wchodząc do domu;
-
nie należy ufać nieznajomym i nie wpuszczać ich do klatki schodowej;
-
należy utrzymywać więzi z sąsiadami. Mogą służyć pomocą ludziom starszym mieszkającym w ich otoczeniu;
-
zawsze należy zamykać na zamek po przyjściu do domu drzwi wejściowe;
-
wychodząc z domu po zmroku zabierz ze sobą osobę towarzyszącą;
-
warto omijać tereny źle lub wcale nieoświetlone, szczególnie niebezpiecznymi miejscami są obrzeża miast, na których nie ma zabudowań.
W nocy lub przy złej pogodzie, kierowca widzi pieszego:
-
ubranego w ciemny strój z odległości około 20-30 metrów;
-
jeśli pieszy ma na sobie jasne ubranie z odległości około 50 metrów;
-
gdy ma elementy odblaskowe z odległości około 150 a nawet 300 metrów!
Będąc uczestnikiem ruchu drogowego należy brać pod uwagę, że z wiekiem spostrzegawczość, czas reakcji oraz sprawność ruchowa ulegają pogorszeniu.
SENIOR NA ZAKUPACH
Starsze osoby bardzo często korzystają z różnego rodzaju zaproszeń na bezpłatne pokazy naczyń, materacy, sprzętu paramedycznego. Pokazy te okazują się w rzeczywistości spotkaniami sprzedażowymi tych produktów, ale w cenach wielokrotnie przekraczających ich wartość. Nieuczciwi sprzedawcy, wykorzystując niewiedzę starszych osób, nie informują o prawie konsumenta do odstąpienia od zawartej umowy i nie przekazują formularza odstąpienia od umowy.
Sprzedawcy korzystają z różnego rodzaju technik, aby zmanipulować osoby starsze i skłonić je do zakupu oferowanych produktów. Za sprawą tych sztuczek osoby starsze dają się nakłonić do zakupu niepotrzebnych produktów, z czego zdają sobie sprawę dopiero po dokonaniu transakcji.