Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

DZIELNICOWI KAŻDEGO DNIA BLISKO LUDZI

Data publikacji 16.02.2022

Dzielnicowi to policjanci utrzymujący bezpośredni kontakt z mieszkańcami. Często nazywani są "policjantami pierwszego kontaktu". Rozpoznają potrzeby i oczekiwania mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa. Czasami są to sytuacje błahe, czasami na pozór bez wyjścia. Dzielnicowy w każdej z nich stara się szukać skutecznych sposobów na ich rozwiązanie. Bezpośredni kontakt z mieszkańcami w rejonie służbowym, spotkania grupy zajmującej się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie, spotkania z młodzieżą czy rozmowy z interesantami – to tylko niektóre z czynności wypełniających intensywny dzień w pracy dzielnicowego.

Bielscy dzielnicowi są otwarci, znają potrzeby swoich mieszkańców i potrafią wzbudzić ich zaufanie. Spektrum zadań dzielnicowych jest bardzo szerokie. Bezpośrednie spotkania z mieszkańcami, rozwiązywanie konfliktów rodzinnych i sąsiedzkich, zapobieganie przemocy domowej, spotkania z uczniami w szkołach, to codzienne zawodowe wyzwania dzielnicowych z bielskiej komendy. Nie bez powodu są oni nazywani „policjantami pierwszego kontaktu”. Codziennie spotykają się ze społeczeństwem, zajmują się zgłaszanymi przez mieszkańców problemami. Miejsca kontrolowane przez dzielnicowych nie są przypadkowe. Wynikają one między innymi z ustaleń samych dzielnicowych, informacji przekazywanych przez mieszkańców czy zgłaszanych za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie. Często są to zagrożenia budzące powszechny niepokój mieszkańców, jak spożywanie alkoholu na klatkach schodowych, zaśmiecanie czy dewastacja mienia. Te miejsca dzielnicowi często sprawdzają, dbają o bezpieczeństwo mieszkańców w swoich rejonach. Jednym z priorytetowych zadań dzielnicowego jest również zapobieganie przemocy domowej  oraz ściganie jej sprawców. Nie jest to jednak zadanie, które funkcjonariusze są w stanie realizować samodzielnie. W takich sprawach systematycznie współpracują z przedstawicielami instytucji pomocowych, wspólnie z którymi podejmują działania zmierzające do poprawy sytuacji w rodzinie. Bielscy dzielnicowi obecnie współpracują z 74 rodzinami, w których występuje przemoc domowa.

Dzielnicowi przyznają, że ich praca jest bardzo wymagająca, ale też dająca satysfakcję. Zawsze najlepszym wyrazem uznania dla ich codziennego trudu są podziękowania, które nierzadko wpływają od mieszkańców. Przykładem może być list, który wpłynął do bielskiej komendy, a ich odbiorcami byli miejscy dzielnicowi. Kobieta dziękowała im „.. za udzieloną profesjonalną pomoc oraz uratowanie zdrowia i życia..”. Ich autorką była mieszkanka miasta, która przez wiele lat była ofiarą przemocy domowej.

 

Powrót na górę strony