POLICJANCI W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO SENIORÓW
Policjanci i profilaktycy z bielskiej jednostki doceniają ogromną rolę seniorów w społeczeństwie, ich energię i zaangażowanie w różne dziedziny, chęć do działania oraz wkład w życie lokalnej społeczności. Nie zapominają o tej grupie mieszkańców również przy okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka.
Obchody Dnia Babci i Dnia Dziadka są czasem sprzyjającym edukacji w zakresie bezpieczeństwa osób starszych. Przedstawiciele bielskiej Policji wzięli udział w spotkaniu przedszkolaków z Babciami i Dziadkami, zorganizowanym przez Przedszkole Samorządowe nr 7. Prelegenci informowali seniorów, jak nie stać się ofiarą oszustów. Wiodącym tematem była profilaktyka w zakresie oszustw metodą "na wnuczka" czy „na policjanta” oraz bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Prowadzący tematyczne spotkania omówili też zagrożenie tzw. kradzieży tożsamości.
Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy wiele zdrowia, wspierających rodzin i wielu bezpiecznych lat życia. Przy okazji ich święta przypominamy, jak żyć bezpiecznie:
- Jeżeli dzwoni ktoś z rodziny i prosi o natychmiastowe przekazanie pieniędzy, rozłącz się i sam zadzwoń do tej osoby! To najrozsądniejsze co możesz zrobić w sytuacji, gdy zadzwonią do Ciebie oszuści. Często podszywają się oni pod wnuczka, policjanta, pracownika banku czy prokuratora.
- Gdy usłyszymy dzwonek; sprawdźmy przez wizjer, kto idzie do nas. Pracownicy urzędów zwykle telefonicznie zapowiadają swoją wizytę, a inkasenci mogą wystawione rachunki za światło i gaz zostawić w skrzynce pocztowej, nie wchodząc do domu;
- Bezwzględnie trzeba znać na pamięć swój numer PIN do karty bankomatowej. Nigdy nie zapisuj tego numeru na karteczce, przechowywanej obok karty; nie nośmy przy sobie większej gotówki;
- Będąc w parku, na cmentarzu, w sklepie nie zostawiaj toreb lub siatek, w których masz pieniądze i dokumenty bez nadzoru, nawet na chwilę;
- Starsze osoby bardzo często korzystają z różnego rodzaju zaproszeń na bezpłatne pokazy naczyń, materacy, sprzętu paramedycznego. Pokazy te okazują się w rzeczywistości spotkaniami sprzedażowymi tych produktów, ale w cenach wielokrotnie przekraczających ich wartość. Nieuczciwi sprzedawcy, wykorzystując niewiedzę starszych osób, nie informują o prawie konsumenta do odstąpienia od zawartej umowy i nie przekazują formularza odstąpienia od umowy. Za sprawą tych sztuczek osoby starsze dają się nakłonić do zakupu niepotrzebnych produktów, z czego zdają sobie sprawę dopiero po dokonaniu transakcji.