Aktualności

ŻYCIE MAMY TYLKO JEDNO. PRZYPOMINAMY O ZACHOWANIU OSTROŻNOŚCI PRZEZ ROWERZYSTÓW I PIESZYCH

Data publikacji 17.06.2024

Prowadząc rower wszedł wprost pod koła ciężarówki, która wyjeżdżała z drogi podporządkowanej. To nie jedyne tragiczne zdarzenie, które miało miejsce w tym roku na drogach miasta. Również w kwietniu zginął rowerzysta. Jak szybko można stracić życie przez chwilę nieuwagi, pokazuje film zarejestrowany przez kamery monitoringu.

Zdarzenia drogowe z udziałem użytkowników jednośladów pociągają za sobą poważne skutki. W tym roku na drogach miasta zginął 69-latek, który prowadził rower oraz 76-letni rowerzysta, który zginął pod kołami ciężarówki. Odnotowaliśmy również kilkanaście kolizji z udziałem pieszych i rowerzystów. Najczęściej popełniane przez nich błędy to jazda po ulicy, kiedy obok jest ścieżka rowerowa oraz przejeżdżanie po przejściu dla pieszych. W przypadku pieszych najczęściej popełniane wykroczenia to przechodzenie w miejscu niedozwolonym.

Apelujemy do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozwagę i ostrożność.

Kierujący jednośladami powinni szczególnie rozważnie zachowywać się na drodze:

  • Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
  • Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
  • Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:

1) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

2) jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;

3) czepiania się pojazdów

Rowerzysta nie może przejeżdżać po przejściu dla pieszych!

Rowerzyści, aby poprawić swoją widoczność, a co za tym idzie i bezpieczeństwo, powinni podczas poruszania się po drogach i to nie tylko poza obszarem zabudowanym, korzystać z elementów odblaskowych. W miarę możliwości piesi oraz kierowcy jednośladów powinni nosić odzież w jaskrawych kolorach i korzystać z odblasków, w postaci np. opaski czy kamizelki. rowery w warunkach niedostatecznej widoczności muszą być oświetlone, nie wystarczą, więc latarki na głowach czy w rękach, zamiast na pojazdach. Do obowiązkowego wyposażenia roweru należy odpowiednie i sprawne oświetlenie – z przodu światło pozycyjne barwy białej lub żółtej, a z tyłu światło odblaskowe i pozycyjne barwy czerwonej.

Pieszy na drodze jest obowiązany:

  • korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza,
  • jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi,
  • idąc po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi,
  • piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim, na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie,
  • korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich wówczas pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi
  • Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku

Wszyscy użytkownicy dróg powinni zachować ostrożność i rozwagę na drodze. Szanujmy użytkowników drogi, nieważne czy są to pojazdy rolnicze, rowerzyści, samochody, czy motocykliści.

 

 

Opis filmu: Film z wypadku

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 11.5 MB)

Powrót na górę strony