Aktualności

POLICJANCI W PATROLACH ROWEROWYCH DBAJĄ O BEZPIECZEŃSTWO MIESZKAŃCÓW

Data publikacji 04.07.2024

W Bielsku Podlaskim ponownie można spotkać funkcjonariuszy w patrolach rowerowych, którzy dbają o bezpieczeństwo mieszkańców. Patrole rowerowe pojawiają się między innymi na drogach osiedlowych, wąskich uliczkach i w parkach oraz w miejscach wskazanych przez mieszkańców na „Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa”.

Na terenie miasta ponownie można zauważyć policjantów z patrolówki, pełniących służbę na rowerach. Mundurowi na jednośladach patrolują między innymi parki, skwery i wąskie osiedlowe uliczki. Swoją obecnością działają prewencyjnie, ale są też przygotowani do podejmowania interwencji wobec wszystkich osób łamiących prawo. Rower jest cichy i pojawia się tam, gdzie zazwyczaj nie spotyka się radiowozów. Osoby, które weszły w konflikt z prawem, zdają sobie z tego sprawę i świadomie wybierają lokalizacje, w których spotkanie z mundurowymi jest mało prawdopodobne, jak parki czy rejony bloków mieszkalnych. W takich miejscach policjanci na jednośladach, podobnie jak w patrolach pieszych, ujawniają głównie wykroczenia porządkowe szczególnie uciążliwe dla mieszkańców, w tym zaśmiecanie czy spożywanie alkoholu wbrew przepisom. Tylko w zeszłym roku do służby rowerowej czy patrolowej skierownych zostało 175 bielskich funkcjonariuszy. Policjanci na jednośladach ujawniają i zatrzymują również osoby poszukiwane. Dwa lata temu już pierwszego dnia służby rowerowej policjanci wypatrzyli w parku mężczyznę pijącego piwo, który, jak się szybko okazało, był poszukiwany przez sąd w Gdańsku. Mieszkaniec Malborka trafił do aresztu, gdzie odbył karę pozbawienia wolności.

Rowerowy patrol to także bezpośredni kontakt mieszkańców z funkcjonariuszami. Osoby zainteresowane, które spotkają na swojej drodze policjantów na rowerach mogą poprosić o pomoc lub przekazać swoje sugestie na temat bezpieczeństwa w danym rejonie. Informacje dotyczące niepojących zjawisk można również przekazywać za pomocą „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”.

Powrót na górę strony