Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

WYJĄTKOWY EDUKACYJNY PROJEKT „ESCAPETRUCK” W BIELSKU PODLASKIM

Data publikacji 08.10.2024

Przedsięwzięcie „Escapetruck” w nowatorski i zaskakujący sposób zwraca uwagę na kwestię handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego. Dzięki staraniom profilaktyków i mundurowym z bielskiej Policji pojazd ewakuacyjny zawitał do naszego miasta. Uczniowie biorący udział z tej inicjatywie musieli wydostać z się z pojazdu ewakuacyjnego, rozwiązując interaktywne zagadki. Jednocześnie mogli poznać warunki, w jakich przebywają ofiary handlu ludźmi, uświadamiając sobie ich cierpienie i traumy.

Projekt Escapetruck, opracowany przez holenderską Fundację Reshape, jest częścią kampanii edukacyjnej służącej podnoszeniu świadomości na temat ryzyka i niebezpieczeństw związanych z handlem ludźmi. Jego realizacja w naszym kraju jest możliwa dzięki Polskiej Policji we współpracy z Ambasadą Królestwa Niderlandów w Polsce, Uniwersytetem Wrocławskim, policją holenderską oraz Strażą Graniczną. Dzięki staraniom profilaktyków i policjantom z bielskiej jednostki, przy współpracy z Powiatem Bielskim i Urzędem Miasta Bielsk Podlaski, wczoraj pojazd escapetruck zawitał do naszego miasta.

Do udziału w tej inicjatywie policjanci zaprosili uczniów wszystkich szkół średnich z powiatu bielskiego. Zadaniem uczestników było wydostanie się z pojazdu ewakuacyjnego poprzez rozwiązanie zagadek wymagających współpracy i logicznego myślenia oraz złamanie szyfrów. Scenariusz do zagadek w Escapetrucku powstał na podstawie realnych historii kobiet, które stały się ofiarami handlu ludźmi, a którym udało się wydostać z rąk oprawców dzięki skoordynowanej akcji i pomocy służb. Jednocześnie pomieszczenia w escape roomie zostały przygotowane tak, aby odzwierciedlały warunki życia ofiar handlu ludźmi, uświadamiając ich cierpienie i traumy. Można było odczuć wewnątrz nieprzyjemne dźwięki oraz zapachy i poczuć się jak w potrzasku.Mimo że jest to gra, jej uczestników czekały szokujące i skłaniające do głębokiej refleksji doświadczenia ofiar tego strasznego procederu.

Obecni na miejscu przedstawiciele Podlaskiej Policji oraz Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim udzielali młodym ludziom informacji na temat zagrożeń, sposobów i mechanizmów działania przestępców oraz skutków handlu ludźmi. Mundurowi z Policji oraz Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej czuwali też nad prawidłowym przebiegiem akcji. Przedstawiciele Straży Pożarnej i Grupy Ratowniczej Nadzieja pokazywali, jak należy udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Swoje stoisko mieli również przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy, którzy opowiadali, jak bezpiecznie szukać pracy za granicą.

Należy pamiętać, że Polska jest obecnie nie tylko krajem pochodzenia dla ofiar handlu ludźmi, ale przebiega przez nią szlak tranzytowy wykorzystywany przez przestępców. Nasz kraj stał się także miejscem docelowym, do którego są przerzucane ofiary. Według oficjalnego rządowego raportu opublikowanego na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych najczęstszymi formami wykorzystywania ofiar handlu ludźmi na terenie Polski są przede wszystkim praca przymusowa lub usługi o charakterze przymusowym, a na drugim miejscu wykorzystanie seksualne.   

Opis filmu: Film

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 13.59 MB)

Powrót na górę strony