Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

BIELSCY POLICJANCI PODSUMOWALI MINIONY ROK I POŻEGNALI PODINSPEKTORA WOJCIECHA GABRELA

Data publikacji 14.02.2023

Przedstawienie stanu bezpieczeństwa w powiecie bielskim, omówienie efektów pracy policjantów za rok ubiegły oraz plany na najbliższe 12 miesięcy – to główne zagadnienia odprawy w Komendzie Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim. W naradzie służbowej uczestniczyli zaproszeni goście, przedstawiciele związków zawodowych Policji oraz kapelan bielskich policjantów. Funkcjonariusze pożegnali również podinspektora Wojciecha Gabrela, który po 32 latach służby pożegnał się z policyjnym mundurem.

Przedstawienie stanu bezpieczeństwa w powiecie bielskim, omówienie efektów pracy policjantów z bielskiej jednostki za rok ubiegły oraz plany na najbliższe 12 miesięcy – to główne zagadnienia odprawy, której gospodarzem był Komendant Powiatowy Policji w Bielsku Podlaskim inspektor Wojciech Macutkiewicz.

W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: przedstawiciele lokalnego samorządu ze Starostą Bielskim Sławomirem Jerzym Snarskim na czele, przedstawiciele instytucji i formacji mundurowych współpracujących z bielską policją, a także przedstawiciele związków zawodowych oraz kapelan bielskich policjantów.

Komendant Powiatowy Policji w Bielsku Podlaskim inspektor Wojciech Macutkiewicz ocenił efektywność działań bielskich policjantów w 2022 roku oraz przedstawił priorytety i zadania, jakie stoją przed formacją w nowym 2023 roku. Jak wskazywały dane, w 2022 roku zmalała liczba wszczętych postępowań i wyniosła 588 (w 2021 roku – 667). Wzrosła natomiast wykrywalność ogólna przestępstw. W 2021 wynosiła 79,7% natomiast w 2022 roku wyniosła 84,6%, w tym 81,8% dla przestępstw gospodarczych, 66,2% dla przestępstw kryminalnych oraz 97,7% dla przestępstw drogowych. Najczęstszym przestępstwem przeciwko mieniu było oszustwo gospodarcze (107 czynów), do których zaliczamy także oszustwo internetowe. Stwierdzono ponadto 42 czyny dotyczące uszkodzenia cudzego mienia, 41 kradzieży cudzego mienia i 36 kradzieży z włamaniem.

Warto zaznaczyć, że policjanci w ramach prowadzonych postępowań odzyskali mienie warte 993176 złotych oraz zabezpieczyli mienie warte 894015 złotych.

Na terenie powiatu bielskiego mundurowi podjęli ogółem 6258 interwencji. Na drogach powiatu doszło do 23 wypadków, w których 23 osoby zostały ranne, a 10 zginęło. Najczęstszą przyczyną tych zdarzeń było nieustąpienie pierwszeństwa i nadmierna prędkość. Policjanci zatrzymali 104 nietrzeźwych kierowców.

Podczas swojego wystąpienia Komendant Macutkiewicz podkreślił rolę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, jako skutecznego narzędzia współpracy Policji ze społeczeństwem. Wskazał, że w 2022 roku mieszkańcy nanieśli na mapę 886 zgłoszeń, natomiast w wyniku sprawdzenia wskazanych miejsc zagrożeń, 570 zostało potwierdzonych, co stanowi 64,3%.

Komendant Macutkiewicz omówił również inwestycje i zakup nowego sprzętu, które były możliwe dzięki finansowaniu z budżetu Policji oraz wsparciu lokalnych samorządów. Bielska jednostka może pochwalić się trzema nowymi radiowozami oraz dwoma oznakowanymi motocyklami. W minionym roku zakończono również remont garaży na placu komendy.

Miniowy rok upłynął również pod hasłem pamięci o poległych policjantach, którzy 100 lat temu zginęli na służbie. Z tej okazji odbyły się uroczystości na miejskim cmentarzu, przy kwaterach w których spoczęli funkcjonariusze oraz szereg imprez upamiętniających ich czyny.

W trakcie odprawy pożegnaliśmy I Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Bielsku Podlaskim podinspektora Wojciecha Gabrela, który po 32 latach służby żegna się z mundurem. Komendant Macutkiewicz, dziękując swojemu zastępcy za dotychczasową służbę, życzył jednocześnie powodzenia w realizacji planów i zamierzeń w życiu osobistym. Do życzeń i gratulacji dołączyli się wszyscy obecni na spotkaniu samorządowcy. Spotkanie było też okazją do powitania nowego Zastępcy Komendanta, którym będzie podinspektor Grzegorz Bielawski.

 

Powrót na górę strony